Klasztor Ojców Paulinów

Tuż nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w północno-zachodniej Polsce leży cicha i malownicza miejscowość o nazwie Łukęcin. Znajduje się w niej klasztor Ojców Paulinów. Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski istnieje w tym miejscu od ponad 20 lat. Ówczesny arcybiskup powierzył to miejsce Zakonowi Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Początkowo parafia nie miała kościoła. Jego budowa rozpoczęła się dopiero w listopadzie 2001 roku, zaś wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w czerwcu 2002 roku. Tego samego roku, w grudniu została oddana do użytku pierwsza część domu zakonnego, czyli mieszkania dla ojców i braci. Pod koniec czerwca 2003 roku została otwarta druga część budynku – dom rekolekcyjno-wypoczynkowy. Paulini bardzo często przyjmują w nim gości indywidualnych i grupowych, którzy przyjeżdżają wypocząć w cichym nadmorskim kurorcie i odbyć rekolekcje. Dom dysponuje pokojami gościnnymi z łazienkami oraz salami wieloosobowymi dla grup dziecięcych i młodzieżowych. W budynku jest kaplica, stołówka i sala rekreacyjna, która pełni też funkcję sali spotkań dla grup. Obok domu jest parking i bardzo duży ogród. Aktualnie w domu zakonnym i parafii pracuje trzech ojców i brat.

Ochrona przeciwpożarowa

Zarówno dom zakonny jak i budynek kościoła zostały wyposażone w nowoczesny system detekcji i sygnalizacji pożaru Schrack-Seconet Integral IP. Przede wszystkim zadbano o bezpieczeństwo gości i parafian. Zadaniem systemu detekcji i sygnalizacji pożaru jest wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego oraz sygnalizacja – celem ewakuacji gości i personelu budynków. Ochroną przeciwpożarową zostały objęte pomieszczenia dla gości, zaplecza techniczne, strychy oraz co najważniejsze kościół wraz zakrystią i poddaszem. Wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego skraca czas ewakuacji i znacznie przyspiesza podjęcie czynności strażackich co minimalizuje straty materialne.

Detekcja pożaru

Zaprojektowaliśmy i zainstalowaliśmy system sygnalizacji pożaru oparty o urządzenia i elementy wiodącego w branży producenta Schrack-Seconet. Jako główny element systemu zainstalowaliśmy centralę sygnalizacji pożaru INTEGRAL IP w wersji CXF, która zapewnia stabilne i bezawaryjne funkcjonowanie systemu na długie lata. Jako elementy detekcji zastosowaliśmy adresowalną sieć czujek punktowych CUBUS MTD 533X oraz rozlokowaliśmy ręczne przyciski pożarowe MCP545X. Sygnalizacja zagrożenia pożarowego jest realizowana za pomocą sygnalizatorów akustyczno-optycznych SA-K6. Detekcja pożaru w nawie głównej kościoła jest oparta o liniowe czujki dymu Polon Alfa serii DOP6001, rozwiązanie to zapewnia estetykę i funkcjonalność. Przygotowany przez nas program centrali Integral IP jest indywidualnie opracowany, tak aby system był jak najbardziej autonomiczny.

Budując okablowanie strukturalne dla SAP, przygotowaliśmy system WiFi dla potrzeb gości Domu Zakonnego. Dodatkowo, wybiegając w przyszłość, zbudowaliśmy okablowanie strukturalne dla instalacji kamer CCTV o rozdzielczości do 8MP oraz pełne okablowanie systemu sygnalizacji napadu i włamania.