W Żukowie w gm. Sławno powstała jedna z najnowocześniejszych szkół podstawowych w Polsce. INLOGIC odpowiadał za całą inteligentną stronę tej inwestycji. Prace rozpoczęto w grudniu 2016 r. Oddany do użytku obiekt o powierzchni ok. 2.300 m2 został wyposażony w całą gamę rozwiązań automatyki budynkowej. Nasi najlepsi projektanci zaprojektowali system zarządzania wszystkimi instalacjami w budynku w oparciu o najwyższy międzynarodowy standard KNX. Odpowiednio skonfigurowane i zaprogramowane urządzenia umożliwiają sprawne funkcjonowanie i oszczędność energetyczną placówki.
Wymogiem programu LEMUR – Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej, do którego przystąpiła szkoła, było stworzenie systemu, w którym można przechowywać i kontrolować dane dotyczące pracy urządzeń. Inteligentny system zarządzania KNX umożliwia powyższe, a także zdalne sterowanie najważniejszymi funkcjami w budynku. W efektywny sposób można kontrolować poziom oświetlenia, klimatyzacji czy wentylacji. Obiekt sam załącza i wyłącza światła zgodnie z harmonogramem pracy. Ponadto w każdym pomieszczeniu są czujniki, które włączają odpowiednie oświetlenie po wykryciu ruch u w sali. Oświetlenie zewnętrzne terenu i na elewacji sterowane jest przez zegar astronomiczny z wykorzystaniem standardu KNX.
Każde pomieszczenie jest podłączone do systemu, który przygotowuje optymalne warunki do zajęć na podstawie planu lekcyjnego. System utrzymuje poziomu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W klasach ustawione są cztery tryby temperatury: komfort, nieobecność, nocny i przeciwzamrożeniowy. Tryby uruchamiają się w zależności od planowanych zajęć i warunków atmosferycznych. Gdy okno lub drzwi zostaną otwarte, ogrzewanie wyłączy się lub zmniejszy utratę ciepła z centralnego systemu ogrzewania. Jeśli system nie wykryje obecności przez dłuższy czas, ogrzewanie przejdzie w tryb czuwania. Analogicznie mimo zdefiniowanego trybu, wykryje ruch, załączy ogrzewanie w trybie komfortowym.
Zainstalowany przez nas system KNX umożliwia również sterowanie wentylacją w budynku. Pompy ciepła także posiadają knx-owy moduł komunikacji i są podpięte do całości. W szkole można kontrolować temperaturę podgrzewania wody, a także stan klap p.poż. w kanałach wentylacyjnych. Ruchome żaluzje fasadowe dostosowują się do warunków oświetleniowych na zewnątrz. Szkoła została wyposażona przez nas również w panele fotowoltaiczne. Dzięki nim, placówka jest w stanie produkować energię na własne potrzeby i zmniejszyć opłaty.
Dyrektor szkoły może czuwać nad całością zdalnie za pomocą tabletu lub telefonu, a także w sposób tradycyjny zwykłymi włącznikami ściennymi. Jednak codzienne i zaprogramowane funkcje budynku nie potrzebują dodatkowego sterowania.