Domy w standardzie KNX - nowoczesna oszczędność czasu

Podczas rozmowy o budynku inteligentnym większość z nas jednym tchem potrafi wymienić jego najistotniejsze zalety: optymalizację kosztów związanych z ogrzewaniem i oświetleniem, bezpieczeństwo, czy wygodę jaką daje możliwość zdalnego sterowania domowymi systemami. Nie zawsze jednak pamiętamy o jeszcze jednej, niezwykle istotnej cesze — dom inteligentny w standardzie KNX to także oszczędność czasu.

Na dobry początek dnia

Poranki bywają nerwową porą, pełną krzątaniny i niepokoju, związanego z wyjściem z domu, szykowaniem się do pracy i szkoły. Nie każdy jest mistrzem w zarządzaniu czasem, z jakiegoś powodu rano zawsze jest nieco za krótkie, brakuje mu dodatkowych pięciu lub dziesięciu minut. Codziennie obiecujemy sobie, że jutro wstaniemy wcześniej, ale rzadko do tego dochodzi.

Budynek inteligentny zorganizuje dla nas ten brakujący czas. I to bez magii. Zacznie od tego, że o zadanej porze zacznie powoli podnosić temperaturę w domu, by po wstaniu nikomu z domowników nie było chłodno. Jeżeli jest jeszcze ciemno, oświetli wybrane pomieszczenia. Następnie automatycznie odsłoni okna — to kolejne zaoszczędzone minuty.

Kawy, herbaty? A może odśnieżyć podjazd lub podlać trawnik?

Inteligentna instalacja pozwala na podłączenie nieskończonej ilości urządzeń. Wśród nich może się znaleźć również ekspres do kawy. Automatyczne ekspresy dają możliwość sterowania nimi za pośrednictwem personalnych urządzeń, takich jak tablet lub smartfon — wystarczy prosta w obsłudze aplikacja, by jeszcze z łóżka zaparzyć sobie ulubioną kawę.

Zimowe poranki bywają szczególnie trudne ze względu na lód i śnieg zalegające na podjeździe i wokół domu. Odśnieżanie bywa nie tylko męczące, ale i niezwykle czasochłonne. To następne minuty, które zaoszczędzi dla swych mieszkańców inteligentny budynek. Instalacja przeciwoblodzeniowa zagwarantuje suchą nawierzchnię i bezpieczeństwo w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych.

Jest lato i należy podlać trawnik? To kolejna z wielu czynności, które inteligentny dom sam za nas zarządzi i wykona. Automatyczne systemy nawadniające znacznie zredukują czas niezbędny do pielęgnacji ogrodu.

Wychodząc z domu nie musimy pamiętać o wyłączeniu świateł, obniżeniu temperatury i aktywacji alarmu. Inteligentnemu budynkowi wystarczy jedna komenda, by zrobić to wszystko samodzielnie.

Witaj w domu!

Powrót do domu, który czeka na swych domowników, to rzecz niezwykle przyjemna. Na teren posesji dostać się można szybko, ponieważ nie trzeba szukać pilota, wystarczy sterowanie ze smartfona. Kolejny przycisk i budynek inteligentny zaaranżuje wybraną scenę oświetleniową, podniesie temperaturę w budynku i włączy muzykę, by właściwie, szybko i sprawnie powitać swych domowników.

Autorem wpisu gościnnego jest Piotr Majewski - redaktor bloga o nieruchomościach Morizon