Stacje ładowania pojazdów elektrycznychPopularność samochodów elektrycznych w Polsce rośnie z roku na rok. W 2016 r. zarejestrowanych było już ponad 500 aut. W pierwszym kwartale bieżącego roku to liczba około 160, więc prawdopodobnie pod koniec będzie ich znacznie więcej. Jednak, żeby rynek elektrycznych aut mógł się rozwijać, w Polsce równolegle należy zadbać o infrastrukturę, a konkretnie o zwiększenie liczby stacji szybkiego ładowania. Wykonano to już w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii, Szwecji, Holandii, Słowacji, Francji oraz na Węgrzech. Wiadomo, że im więcej zamontowanych stacji, tym ludzie chętniej będą kupować elektryczne i ekologiczne auta.

Obecnie istnieją dwa sposoby ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszy z nich, prądem przemiennym pozwala na ładowanie samochodów w zależności od rodzaju ładowarek zamieszczonych wewnątrz aut. Ładowanie może zajmować od 1 aż do 10 godzin. Drugi sposób umożliwia ładowanie auta prądem stałym. Ta technologia dostępna jest dla niemal wszystkich elektrycznych samochodów. Prąd stały pozwala naładować baterie do 80 procent nawet w 15 minut. Nie bez powodu punkty szybkiego ładowania cieszą się szczególną popularnością wśród posiadaczy „elektryków”.

Światowym liderem w produkcji stacji ładowania jest firma ABB. Jej produkty przyczyniły się do rozpowszechnienia stacji ładowania na całym świecie. Te ekologiczne rozwiązania są popularne m.in. w Danii, Estonii, Holandii, Niemczech, Norwegii, coraz częściej montowane są także w Polsce. Przed siedzibą INLOGIC również można naładować elektryczne auto, a w ofercie firmy znajdują się różnego rodzaju stacje ładowania ABB. Wszystkie są wyposażone w modem komunikacyjny GSM, dzięki czemu można je podłączyć do chmury obliczeniowej, w której są gromadzone dane urządzeń. Dostęp do bazy danych jest niezwykle przydatny w sytuacji ewentualnego problemu. Połączenie on-line pozwala na szybkie wykrycie utrudnienia i usunięcie go zdalnie. Pozwala to na natychmiastową i precyzyjną reakcję serwisu.
 
Od ponad roku spółki Lidla na terenie Unii Europejskiej rozwijają elektromobilny rynek. Inwestycja obejmuje również Polskę. Przed sklepami Lidla w Poznaniu, Warszawie i Gródkowie będzie można skorzystać z bezpłatnego i szybkiego ładowania. W tych lokalizacjach zamontowano stację Terra 53 CJG od ABB. Ponad 100 placówek Lidla na terenie Europy wyposażono właśnie w ten konkretny model stacji ładowania. Klienci przyjeżdzający elektrycznymi autami, podczas zakupów mają możliwość doładowania samochodu. Systemy ładowania od ABB wyposażone są w 3 międzynarodowe standardy ładowania: prądem stałym, prądem przemiennym oraz odpowiednim do ładowania aut japońskich, amerykańskich i niemieckich. Ładowarki pasują do wszystkich aut elektrycznych, które są dostępne na rynku.

ABB jest liderem jeśli chodzi o sprzedaż szybkich stacji ładowania. Firma razem z siecią Lidl przyczynia się do najpotężniejszej zmiany technologicznej. Szacuje się, że w roku 2020 sprzedaż aut elektrycznych na świecie może sięgnąć 7 milionów pojazdów rocznie, co będzie stanowić 10% łącznej sprzedaży samochodów osobowych. Infrastruktura jest niezwykle ważna do realizacji tych prognoz.