Westival Architektury 2018

Hasło przewodnie XII już edycji Westivalu Architektury organizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie – brzmiało „Mieszkam w mieście. Realia i alternatywy”. Tegoroczne wydarzenia odbywały się głównie w surowym wnętrzu tzw. LOFTU przy Placu Orła Białego. Tam też znajdowała się główna wystawa i większość prelekcji oraz projekcji filmowych. Kuratorem XII edycji Westivalu był znany polski architekt, krytyk i historyk architektury – Grzegorz Piątek.

„Dom to najbardziej zrozumiała skala architektury, najbliższa codziennym potrzebom człowieka. Można w ogóle nie interesować się architekturą, ale każdy chyba interesuje się tym jak mieszka. Każdy przecież ma albo wynajmuje jakieś cztery ściany, kupuje albo sprzedaje. Wybór mieszkania to często decyzja na całe życie. Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jest nawet wpisane do konstytucji. A jednak większość nowych dzielnic mieszkalnych powstaje bez planu, a pojedyncze udane budynki nie tworzą dobrego miasta. Tymczasem jakość mieszkania i jego najbliższego otoczenia – osiedla czy dzielnicy – decyduje o wygodzie i jakości życia.” – można przeczytać na oficjalnej stronie Westivalu.

W związku z powyższym, tematem głównym była przestrzeń mieszkalna w kontekście miasta. Przez 9 dni architekci oraz wszyscy zainteresowani przyglądali się realiom współczesnego deweloperskiego budownictwa oraz tendencjom i pomysłom dominującym w polskich miastach – w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Podczas Westivalu można było uczestniczyć w wystawach, wykładach, dyskusjach wybitnych specjalistów i czołowych polskich architektów, a także pokazach filmowych.
INLOGIC tak jak w poprzednich edycjach Westivalu był partnerem i sponsorem tego wydarzenia.Galeria: