Budujący grudzień

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa

W grudniowym wydaniu „Budującego miesiąca” prezentujemy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, które znajduje się przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. Kościół został wybudowany w modernistycznym stylu z elementami neobaroku i neoromanizmu. Ten trójnawowy obiekt z konstrukcji żelbetowej powstał na planie prostokąta, natomiast prezbiterium umieszczono tradycyjnie w półkolu. Kamień węgielny wmurowano w 1913 roku. Po II wojnie światowej kościół stał się pierwszą główną i czynną świątynią w Szczecinie. W 1998 r. świątyni nadano tytuł Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

W przypadku tego obiektu naszym podstawowym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa – ochrona życia i zdrowia ludzi, a także zgromadzonych przez wiele lat w sanktuarium dóbr. Wszystkie prace muszą spełniać wymogi konserwatorskie, ponieważ sanktuarium jest wpisane do rejestru zabytków. Z wyżej wymienionego powodu, prawidłowe zabezpieczenie tego rodzaju obiektu jest szczególnym wyzwaniem, ponieważ raz utracone dobra trudno byłoby kupić, odtworzyć czy odbudować. W kościele realizujemy pożarową sygnalizację alarmową (SAP), która jest w stanie wykryć pożar i natychmiast uruchomić alarm. Jej najważniejszą rolą jest znalezienie powstającego pożaru, zanim się rozwinie i osiągnie rozmiary trudne do opanowania. Aktywowana sygnalizacja umożliwia również przeprowadzenie szybkiej ewakuacji wiernych z budynku i zwiększa ochronę zgromadzonych wartościowych przedmiotów. Poprzez wyposażenie sanktuarium w system sygnalizacji pożaru zostaną spełnione wymagania Państwowej Straży Pożarnej. W sanktuarium znajdzie się również sygnalizacja włamania i napadu (SSWIN) na podzespołach wiodącego producenta – firmy SATEL.


 

Innym systemem, który ma zadbać o ochronę mienia w kościele jest montowany przez nas monitoring. System oparliśmy na nowoczesnych megapikselowych kamerach firmy Novus. Telewizja przemysłowa ma zapobiegać aktom wandalizmu, odstraszać potencjalnych złodziei i chronić rzeczy wartościowe, które na co dzień znajdują się w dostępnym miejscu dla wszystkich odwiedzających, przez co stają się łatwym celem. Bez kamer trudno zabezpieczyć tak duży obiekt.

Ku uciesze wiernych wymieniony zostanie również system nagłośnienia na najwyższej jakości sprzęt Bose. Priorytetem przy projektowaniu przez nas nowego systemu audio było zapewnienie wysokiego poziomu zrozumiałości mowy w tak dużej przestrzeni. Żelbetowa konstrukcja obiektu oraz jego kształt sprawia, że jest to miejsce wymagające akustycznie. Systemy nagłośnienia Bose są sprawdzone, nie tylko przez nas, w tego rodzaju obiektach i warunkach. Dodatkową zaletą oprócz wysokiej jakości audio, jest stylowy wygląd głośników, które wpasowują się w wystrój wnętrza. 

Galeria: