Budujący marzec

Energooszczędna Szkoła Podstawowa

W ramach programu LEMUR – Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej w Żukowie w gm. Sławno powstaje inteligentna i energooszczędna Szkoła Podstawowa. Nowy obiekt o powierzchni ok. 2.300 m2, wyposażamy w technologie w najwyższym międzynarodowym standardzie KNX. Nasi najlepsi projektanci zaprojektowali inteligentny system zarządzania wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku. Odpowiednio skonfigurowane i zaprogramowane urządzenia umożliwią sprawne funkcjonowanie i oszczędność energetyczną szkoły. W systemie będzie można przechowywać dane dotyczące pracy tych urządzeń w celu kontroli założeń projektowych. Dobierając materiały, bazowaliśmy na oryginalnych częściach renomowanego producenta i lidera automatyki budynkowej – firmy ABB.

Inteligentny system zarządzania KNX umożliwi w budynku zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami, przede wszystkim oświetleniem i ogrzewaniem. Obiekt sam będzie załączał i wyłączał światła według harmonogramu pracy szkoły. Oświetlenie hali sportowej pozwoli na uzyskanie kilku poziomów natężenia. Oświetlenie zewnętrzne terenu i na elewacji sterowane będzie przez zegar astronomiczny z wykorzystaniem standardu KNX.

Zadaniem systemu będzie również pilnowanie poziomu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W klasach ustawione zostaną cztery tryby temperatury: komfort, standby, nocny i przeciwzamrożeniowy. Tryby będą uruchamiać się w zależności od planowanych zajęć i warunków atmosferycznych. Gdy w jednym miejscu okna lub drzwi zostaną otwarte, ogrzewanie wyłączy się lub zmniejszy utratę ciepła z centralnego systemu ogrzewania. Jeśli system nie wykryje obecności w danej klasie przez dłuższy czas, ogrzewanie przejdzie w tryb czuwania. Analogicznie mimo zdefiniowanego trybu, wykryje ruch, załączy ogrzewanie w trybie komfortowym.

KNX umożliwi również sterowanie wentylacją w budynku. Pompa ciepła także zostanie wyposażona w knx-owy moduł komunikacji. W szkole będzie można kontrolować temperaturę podgrzewania wody, a także stan klap p.poż. w kanałach wentylacyjnych. Ruchome żaluzje fasadowe będą dostosowywać się do warunków oświetleniowych na zewnątrz. Dach budynku zostanie wyposażony przez nas w panele fotowoltaiczne, które pomogą jeszcze bardziej zmniejszyć opłaty. Dyrektor szkoły oraz kadra nauczycielska będzie mogła czuwać nad całością zdalnie za pomocą tabletu lub telefonu, a także w sposób tradycyjny zwykłymi włącznikami ściennymi.

Pytania?

Skontaktujemy się z Tobą

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie Twojego wymarzonego domu, skorzystaj z poniższego formularza.
Nasi konsultanci chętnie pomogą w rozwianiu wszelkich wątpliwości.