Dom inteligentny - myśli za nas czy daje do myślenia?

Obecnie na polskim rynku jest wciąż bardzo mało publikacji dotyczących możliwości jakie daje system inteligentnej instalacji. Wyobrażenia przeciętnego zjadacza chleba na ten temat opierają się głównie na hasłach wykreowanych uprzednio przez marketingowych speców. Najczęściej odbiorcy tych haseł dzielą się na dwie grupy – pierwsza, która jest zainteresowana wprowadzeniem nowoczesnej technologii do swojego domu i druga, która całą instalację uważa za zbędny gadżet, wręcz fanaberię. Zwykle, ani pierwsza, ani druga grupa nie ma na ten temat większej wiedzy. Mieć jej przecież nie musi, bo od czego są fachowcy. Najczęściej nawet projektanci, do których na samym początku trafiają inwestorzy, nie są w stanie zaprezentować całego wachlarza możliwości związanego z technologią automatyki budynkowej. W rezultacie, klient budujący dom nie wie, o co dokładnie zapytać architekta, przez co trudno określić jego oczekiwania odnośnie projektu.

Z czym więc kojarzy się hasło „dom inteligentny”? Z budynkiem rodem z filmu science fiction? Tak naprawdę chodzi o dom wyposażony w nowoczesną instalację elektryczną, za pomocą której możemy sterować różnymi funkcjami i urządzeniami. W przeciwieństwie do tradycyjnego budynku, w inteligentnym w standardzie KNX wszystkie podłączone urządzenia będą ze sobą współpracować. Centralny system zarządzania pozwala na wygodne sterowanie, zaprogramowanymi uprzednio funkcjami takimi jak na przykład: temperatura, wilgotność powietrza, sterowanie roletami, monitoringiem, oświetleniem czy nagłośnieniem. Za pomocą prostych wizualizacji, po podłączeniu instalacji do sieci internetowej, użytkownik może kontrolować swój dom z każdego miejsca na świecie na posiadanym urządzeniu, nieważne czy to będzie laptop, tablet czy komórka.

Postęp w technologii dokonuje się dzisiaj bardzo szybko, a możliwości inteligentnych instalacji są coraz bardziej rozbudowane. Zadaniem projektanta inteligentnego systemu jest dobranie idealnych urządzeń i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb, nawyków, osobowości czy trybu życia domowników. Tylko wtedy nowoczesna technologia zagwarantuje większy komfort życia, ułatwi organizację codziennych czynności i co najważniejsze, zwiększy bezpieczeństwo. W ten sposób zaprojektowany dom nie będzie sprawiał użytkownikom większych trudności, a oni sami, cały budynek będą mieli pod kontrolą.