Wizjoner i naukowiec Amar Bose

W INLOGIC cenimy połączenie wysokiej jakości produktów z nowoczesną technologią, dlatego dobierając producentów do naszego sklepu, staramy się wybierać tylko tych najlepszych na rynku. W związku z tym, w naszym asortymencie można znaleźć amerykańską firmę Bose. Poniżej chcielibyśmy przybliżyć Państwu historię tej marki z zakresu szeroko rozumianego nagłośnienia.

Firma Bose Corporation powstała w 1964 roku. Założycielem i prezesem był Amerykanin z hinduskimi korzeniami – Amar Bose. Już jako nastolatek Amar interesował się elektroniką i w domu rodzinnym po zajęciach w szkole dokonywał drobnych napraw m.in. odbiorników radiowych. Podczas studiów na MIT (Massachusetts Institute of Technology) w latach 50. rozpoczął badania naukowe w dziedzinie psychoakustyki, a dokładnie nad relacją między dźwiękiem słyszalnym przez ludzi, a dźwiękiem mierzonym przez elektroniczne instrumenty. Po wielu sukcesach naukowych, zaczął pracować nad rozwojem swoich patentów. Zebrał ich całkiem sporą liczbę, ale zamiast sprzedać innym firmom, otworzył własny biznes. Jego badania nad akustyką skłoniły go do stworzenia głośnika stereofonicznego. Głośnik 2201 był pierwszym wyprodukowanym przez firmę Bose głośnikiem direct/reflecting, który przetarł szlaki legendarnemu systemowi głośników 901. Podczas męczącego lotu samolotem dr Bose, wymyślił aktywne tłumienie hałasu Acoustic Noise Cancellation. Technologia została zastosowana pierwszy raz w 2000 roku w pierwszej wersji słuchawek QuietComfort. 6 lat później firma zatrudniała już ponad 11 tys. osób na całym świecie.

Amar Bose do ostatnich dni swojego życia zajmował stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej i Dyrektora Technicznego w Bose Corporation, a także był wykładowcą na MIT. Zmarł w wieku 83 lat. Dla najbliższych współpracowników był wizjonerem, który poświęcił całe życie na badania nad dźwiękiem. Był doceniany w środowisku audiofilskim oraz lotniczym. Firma, którą stworzył do dziś jest znana i szanowana na całym świecie. Jej produkty można znaleźć w różnego rodzaju miejscach użyteczności publicznej typu: teatry, szkoły, kościoły czy stadiony olimpijskie, a nawet w wahadłowcu kosmicznym. W Polsce Bose Sp. z o.o. została założona w 2003 roku jako spółka zależna od Bose Corporation. W INLOGIC prowadzimy przy Duchnickiej 3 w Warszawie autoryzowany salon sprzedaży tego producenta, w który można stacjonarnie przetestować urządzenia.