Kontrola dostępuW inteligentnym budynku możemy zainstalować wiele różnych systemów służących do zabezpieczenia obiektu, mienia i osób. Jednym z nich jest system kontroli dostępu. Zwiększa ochronę, a przede wszystkim pozwala na szybką identyfikację osób poruszających się po obiekcie. Zastosowanie tego systemu sprawdza się głównie w biurowcach, instytucjach, hotelach a także w przypadku pojedynczych pomieszczeń takich jak magazyny czy serwerownie. Systemy kontroli dostępu zyskują coraz większą popularność w instytucjach publicznych, ale również w domach prywatnych inwestorów.

Taki system ułatwi sprawdzanie osób wchodzących i wychodzących oraz kontrolę nad przepływem osób z poszczególnych stref budynku. Dopiero po pozytywnej weryfikacji przez urządzenia i spełnienie określonego warunku – zwalniają się elementy blokujące drzwi, a uprawniona osoba może wejść do pomieszczenia. 

Do najczęściej stosowanych systemów kontroli dostępu należą:

- kody PIN, czyli ciągi znaków, które najczęściej składają się od 4 do 8 cyfr. W tym przypadku każdy z użytkowników może mieć swój indywidualnie przypisany kod PIN. Istnieje również możliwość zdefiniowania jednego wspólnego kodu dla wszystkich użytkowników budynku. Im dłuższy kod, tym więcej kombinacji i trudniej go złamać. Przy 4-cyfrowym haśle jest 10 tys. możliwości. Dla porównania już przy 6-cyfrowym jest ich aż milion.

- tagi zbliżeniowe, czyli system czytników i kart lub opasek. W tej sytuacji na podstawie zaprogramowanych danych zawartych w elektronicznej karcie można sprawdzić, kim jest osoba wchodząca do danego pomieszczenia. Użytkownik za pomocą karty może mieć wydzielone strefy dostępu w budynku. Jedyne niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, w którym karta znajdzie się w niepowołanych rękach.
 
- biometria, czyli cecha użytkownika np. jego odczyt z linii papilarnych, który służy za narzędzie do autoryzacji. Po przyłożeniu palca do czytnika, blokada drzwi zostaje zwolniona. Największą zaletą tej formy kontroli dostępu jest to, że nie da się jej przekazać innym użytkownikom, nikt jej nie ukradnie, nie da się także jej zapomnieć czy zgubić.

Wybór odpowiedniego zabezpieczenia zależy od sposobu użytkowania budynku. Karty z czytnikami są niepraktyczne w domach czy willach prywatnych inwestorów, tymczasem biometria jak najbardziej nadaje się do tego rodzaju inwestycji. Przed wyborem kontroli dostępu należy zastanowić się nad funkcjonowaniem całego budynku firmy czy domu i zadać sobie kilka pytań. Czy system kontroli dostępu ma chronić cały obiekt, czy też tylko jedno najważniejsze pomieszczenie? Jaki stopień zabezpieczeń będzie odpowiedni? Ile osób będzie użytkować system?