Dom strzeżony bez zastrzeżeń

Po wpisie na blogu o domu inteligentnym, energooszczędnym oraz ekologicznym, z racji zbliżającego się sezonu urlopowego przychodzi czas na dom bezpieczny. Bezpieczny, czyli wyposażony w niezawodną ochronę i dający większy komfort psychiczny jego mieszkańcom. Pytanie brzmi: w co uzbroić dom, żeby spełniał najważniejsze założenia?

Każdy budynek jest inny i rządzi się swoimi prawami, dlatego kwestia bezpieczeństwa musi być rozpatrzona indywidualnie w zależności od nawyków i potrzeb domowników. Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu warto zastanowić się, na jakich funkcjach urządzeń zależy nam najbardziej. Mówiąc o bezpieczeństwie trzeba pamiętać, że nie chodzi wyłącznie o włamania do domu, ale również o takie zagrożenia jak zalanie, pożar, ulatnianie się gazu itd.


Monitoring


Do najczęściej wybieranych zabezpieczeń należy system monitoringu. Jeśli chcemy, żeby zainstalowanie systemu monitorującego miało rzeczywisty sens, należy nabyć sprzęt o parametrach odpowiednich do miejsca. W przeciwnym razie podgląd z kamer nie będzie wyraźny i przydatny, a całe działanie mające na celu podniesienie bezpieczeństwa, okaże się po prostu bezcelowe. Najważniejsze, żeby kamera oprócz funkcji zapisywania nagrania, mogła na bieżąco sprawdzać, co aktualnie dzieje się w budynku. Dzięki temu zamiast oglądać zapis nagrania po zdarzeniu, możemy na bieżąco kontrolować dom podczas nieobecności i od razu reagować.

Przy temacie monitorowania posesji warto wspomnieć również o wideodomofonach, które posiadają kilka przydatnych funkcji. Zainstalowana w domofonie kamera pozwala na podejrzenie kto stoi przed bramą, zanim kogokolwiek wpuścimy na nasz teren. Również podczas naszej nieobecności tak jak w przypadku monitoringu, mamy możliwość robienia zdjęć, nagrania wideo a także podglądu. W rozbudowanych wersjach, zapis czy zdjęcie zostaje przesłane nam na personalne urządzenie takie jak smartfon czy laptop.

Czujniki


Urządzenia, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo i pozwalają uniknąć tragedii to różnego rodzaju czujniki np. dymu i gazu. Dzięki nim jesteśmy poinformowani o pożarze, zadymieniu, zalaniu itp. System zareaguje na zagrożenie, wysyłając informację o sytuacji wymagającej interwencji do odpowiednich służb. W razie zalania zakręci główny zawór wody, analogicznie, gdy wyczuje gaz zamknie główny zawór gazu. Najważniejsze jest jednak to, że w sytuacji zagrożenia reaguje natychmiast.

Ci, którzy posiadają domy o wysokim zagrożeniu włamaniem będą zadowoleni z czujek dualnych. Czujki te to najprościej mówiąc, połączenie kilku sposobów detekcji w jednym urządzeniu. Najczęściej spotykane są czujki podczerwieni połączone z torem mikrofalowym. Pozwalają na wykrycie włamywacza za pomocą niezależnych zjawisk fizycznych, zapewniając niezawodność. W tym przypadku alarm włączy się przy jednoczesnym zadziałaniu dwóch niezależnych detektorów.

Osobom, które posiadają małe dzieci, które w nocy zaspane chcą za wszelką cenę przejść do łóżka rodziców, a muszą pokonać ciemny korytarz lub schody, można polecić czujnik ruchu. Ten niczym dobry duszek włączy światło, oświetlając drogę do sypialni. Jeżeli pomieszczenie nikogo nie wykryje, wyłączy światło, oszczędzając przy tym energię. W przypadku, gdy w domu mieszkają starsze lub niepełnosprawne osoby, przydatny może okazać się system alarmowy dedykowany specjalnie dla nich. Wtedy, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy np. podczas upadku w łazience, wystarczy, że będzie miał przy sobie breloczek, dzięki któremu zasygnalizuje o swojej potrzebie. Po uruchomieniu alarmu, włączy się uspokajające światło, które informuje, że wezwanie zostało wysłane.


Symulacja obecności


Podczas wyjazdu na urlop, wolimy wypocząć od codziennego zgiełku, niż co chwila zamartwiać się, czy system alarmowy zadba o bezpieczeństwo domu i w awaryjnej sytuacji nas powiadomi. Jeżeli zdecydujemy się na np. symulację obecności, dom będzie sprawiał wrażenie, że domownicy pozostają wewnątrz. W takiej instalacji alarmowej możemy ustawić, że o konkretnej godzinie będą podnosić się rolety, przyciemniać lub włączać światło czy uruchamiać multimedia. W razie próby włamania, budynek na różne sposoby wystraszy złodzieja. Po powrocie, możemy przejrzeć historię zarejestrowaną przez kamery.

Bez dodatkowych zmartwień


Inteligentny system zabezpieczeń przeznaczony jest dla wszystkich, którzy cenią sobie poczucie bezpieczeństwa. Nie trzeba martwić się czy w domu wszystko działa tak jak powinno, ponieważ o każdym zdarzeniu zostaniemy poinformowani automatycznie. W dodatku cały system jest bardzo prosty w obsłudze. Wychodząc z domu, wystarczy wcisnąć jeden przycisk, który zgasi światła, zamknie drzwi i rolety, zmniejszy ogrzewanie oraz uzbroi alarm. Jeżeli już opuściliśmy budynek i zapomnieliśmy o wyłączeniu żelazka, w każdej chwili zdalnie możemy odłączyć przy nim źródło prądu przez zainstalowaną aplikację w naszym telefonie lub w tablecie. Odpowiednio dobrany i zainstalowany system, który pracuje bez zarzutu, po jakimś czasie stanie się intuicyjny dla użytkowników.