Walentynki w prywatnym kinie domowym

Jak co roku o tej porze zbliża się święto zakochanych. Najchętniej wybralibyśmy się we dwoje na kolację, a potem do kina, ale niekoniecznie mamy ochotę na ogromne tłumy i kolejki, które tworzą się właśnie w ten dzień. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji okazuje się własne prywatne kino domowe.

Projekt na pierwszym miejscu
O pomieszczeniu kinowym najlepiej pomyśleć, kiedy nasze mieszkanie lub dom jest jeszcze w fazie projektu. Niezwykle ważne, aby montaż okablowania w domu odbył się jeszcze przed położeniem tynków. Taka sytuacja umożliwia umieszczenie wszystkich urządzeń w najbardziej optymalnych dla nas miejscach. Dopiero później można zamontować szafę teletechniczną. Urządzenia audio typu głośniki, kino domowe najczęściej instalowane są razem z meblami albo nieco wcześniej. Należy również pamiętać o odpowiedniej wielkości pomieszczenia oraz wygłuszeniu ścian. Najczęściej decydujący się na własną prywatną salę kinową tworzą ją z salonu albo ze specjalnie przeznaczonego do tego oddzielnego pomieszczenia.

Ekran i projektor
Jednym z kluczowych elementów naszego kina domowego jest ekran. Wracając do projektu, wielkość i rodzaj ekranu wybierany jest w zależności od ilości posiadanego miejsca oraz potrzeb. Na rynku mamy wiele różnych rodzajów ekranów takie jak elektryczne ścienne i do zabudowy czy ramowe. Dobrym rozwiązaniem jest ekran, który wysuwa się z sufitu tylko w momencie planowanego seansu. Dzięki temu na co dzień mamy dużo przestrzeni w salonie, zmieniamy aranżację wyłącznie, gdy mamy ochotę na film w domowym kinie. Jeśli zależy nam na tym, aby oglądać filmy w wysokiej jakości, najlepszą inwestycją będzie projektor dobrej i sprawdzonej marki takiej jak Epson czy Optoma. Projektor musi wyświetlać jasny obraz z idealnie zbalansowanymi i żywymi kolorami.

Nagłośnienie
Niezwykle ważne jest, aby w centrum domowej rozrywki był czysty i przestrzenny dźwięk. Do tego rodzaju zastosowań najlepiej nadaje się sprzęt w technologii Bose. Jak wszystkie urządzenia, zestaw dobierany jest w zależności od wielkości pomieszczenia. W projektach sal kinowych często jako jednostka sterująca proponowany jest Bose Lifestyle® SoundTouch® 535, ułatwiający konfigurację i obsługę podłączonych źródeł. Jeden z lepszych systemów Bose wykorzystuje technologię dźwięku przestrzennego. Urządzenie posiada moduł Acoustimass® dający wyraźne basy, a zestaw pięciu głośników Jewel Cube® zapewni ciepły, klarowny i przestrzenny dźwięk. Ten system idealnie nadaje się nie tylko do programów TV, filmów, transmisji sportowych i gier, ale także do odtwarzania muzyki. Łącząc się z domową siecią Wi-Fi® lub urządzeniami Bluetooth® pozwala na bezprzewodowe odsłuchiwanie utworów.

Automatyka i oświetlenie
Istotnym elementem w aranżacji wnętrza sali kinowej jest zadbanie o przyjemne oświetlenie. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie w pomieszczeniu kilku obwodów oświetleniowych. Jeżeli zdecydujemy się na inteligentny dom w systemie opartym o standard KNX, za pomocą jednego przycisku tablecie czy smartfonie możemy jednocześnie opuścić żaluzje w salonie, wyłączyć albo zmniejszyć natężenie oświetlenia, a także wysunąć ekran oraz windę z projektorem. Natychmiast rozsuną się automatyczne fotele i włączy się na ekranie nasz ulubiony film. W tej jednej chwili salon zamienia się w prywatne kino, a nam nie pozostaje nic innego jak rozsiąść się wygodnie na kanapie i wypoczywać.