KNX – domowy standard zabezpieczony na przyszłość


Budowa wymarzonego domu? Niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie! Warto jednak zaznajomić się z tematem jeszcze przed zaprojektowaniem obiektu, budową czy położeniem instalacji elektrycznej. Ważne, żeby zastanowić się nad urządzeniami, w które chcielibyśmy wyposażyć dom i zainwestować w tylko te, które faktycznie przydadzą nam się w przyszłości. Decyzja, o konkretnym systemie to decyzja na długie lata. Jeżeli naprawdę zależy nam na bezawaryjnym i kompatybilnym działaniu całości, poniżej kilka powodów, dla których warto poznać standard KNX.


Najwyższa jakość, niezawodność i doświadczenie
KNX jest jedynym systemem spełniającym wymagania normy europejskiej i międzynarodowej, którymi określane są wymagania dotyczące automatyki budynkowej. Normy te są potwierdzeniem wartości i wyznacznikiem jakości technologii KNX. O jakości może świadczyć również fakt, iż system KNX jest ponad 20-letnim doświadczeniem, pracą i wiedzą zdobytą przez takie organizacje jak: Europejska Magistrala Instalacyjna (European Installation Bus - EIB), Europejski System Instalacji Domowych (European Home System - EHS) i magistrala BatiBUS. Inwestycja jaką jest budowa domu to wydatek na długie lata, dlatego warto wybrać sprawdzone rozwiązanie, by w pełni cieszyć się z funkcjonalności.


Tysiące użytkowników na całym świecie
Licencjonowany wykonawca musi spełniać szereg wymagań technicznych i prawnych, co gwarantuje najwyższy standard działania oraz bezawaryjność. Samo Stowarzyszenie KNX wymaga wysokiego poziomu produkcji i cały czas czuwa nad jakością powstających produktów. Każdy z producentów, zanim przystąpi do certyfikacji urządzeń przez KNX, musi przejść wcześniej ustalone normy, a wszystkie urządzenia testy w laboratoriach. Tym samym, system został sprawdzony i doceniony przez tysiące użytkowników na całym świecie, zastosowany zarówno w domach wolnostojących, apartamentach, mieszkaniach czy firmach.


Rozwiązanie zabezpieczone na przyszłość
KNX jest jedynym na świecie otwartym standardem automatyki budynkowej i domowej zabezpieczonym na przyszłość. Jest kontynuacją systemu EIB istniejącego od 1987 roku, a więc jest dostępny na rynku już ponad 20 lat. Najważniejsze, że urządzenia pierwszej generacji są wciąż kompatybilne z nowymi urządzeniami KNX pojawiającymi się na rynku. Standard może być stosowany zarówno w nowych jak i istniejących budynkach, a instalacje KNX bez problemu można rozbudować i przystosować do nowych wymagań użytkowników.


Ogromny wybór urządzeń
Inteligentny dom w oparciu o światowy standard KNX, może w pełni zintegrować praktycznie wszystkie zainstalowane urządzenia. Cechą charakterystyczną dla KNX (w przeciwieństwie do innych systemów) jest współpraca sprzętu różnych producentów, która pozwala na wybór z szerokiego wachlarza możliwości, urządzeń oraz stylistyki. KNX jest standardem wspieranym przez ponad kilkuset największych producentów sprzętu na całym świecie. Producenci produkują około 7 tys. różnych urządzeń, co pozwala na zautomatyzowanie praktycznie każdego budynku za pomocą właśnie tego systemu.Wygodne zarządzanie domem
W przeciwieństwie do domu z tradycyjną instalacją elektryczną, w systemie KNX podłączone urządzenia będą ze sobą współpracować. System zarządzania pozwala na wygodne sterowanie zaprogramowanymi funkcjami, takimi jak na przykład: temperatura, wilgotność powietrza, sterowanie żaluzjami (roletami), systemami bezpieczeństwa np. monitoringiem i alarmem, oświetleniem, nagłośnieniem i wieloma innymi. Za pomocą prostych wizualizacji, po podłączeniu instalacji do sieci internetowej, użytkownik może kontrolować swój dom z każdego miejsca na świecie.