Jazz w międzynarodowym wydaniu

W ramach 14. Zmagań Jazzowych oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa, 29 stycznia na scenie w hali INLOGIC dla ponad 130 osób wystąpiła japońska wokalistka Akiko oraz szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski z międzynarodowym zespołem. W części pierwszej instrumentalnej, fani muzyki jazzowej mieli okazję posłuchać kwartetu Ostrowskiego, później do zespołu dołączyła ubrana w kimono Akiko.

W przerwie pomiędzy koncertem uczestnicy podziwiali wystawę zdjęć dokumentującą ostatnią trasę po Azji zespołu Sylwester Ostrowski Makoto Kuryia Quintet, autorstwa Anny Giniewskiej. Wszystkie wielkoformatowe prace były do kupienia, a dochód ze sprzedaży przekazano na pomoc 3-letniej Mai, która urodziła się z wadą serca.

Zgodnie z japońskim obyczajem, po koncercie uczestnicy zostali zaproszeni do spotkania z artystami, podczas którego była możliwość otrzymania autografu, podpisania płyty lub zrobienia sobie zdjęcia z międzynarodowym składem.

Artyści podczas próby, uchwyceni przez TVP Szczecin

Relacja Polskiego Radia Szczecin


Sylwester Ostrowski – saksofonista jazzowy i producent muzyczny. Jako muzyk zdobył główną nagrodę w konkursie standardów jazzowych Siedlce 2002; jako producent – Fryderyka 2007 za płytę Piotra Wojtasika „Circle". Za działania na rzecz utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie w 2010 r. Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej". Ma na swoim koncie dwa krążki: „When the groove is low" (2011) oraz „Don't Explain" (2013) nagrane z amerykańskimi jazzmanami Waynem Dockery i Newmanem T. Bakerem oraz trzeci, najnowszy „Just Music" (2014) dedykowany rynkom azjatyckim, nagrany wspólnie z japońskim pianistą Makoto Kuriyą. Laureat nagrody artystycznej miasta Szczecin w roku 2012. Od trzech lat prowadzi własny zespół ściśle współpracując z czołowym polskim trębaczem – Piotrem Wojtasikiem.

Akiko to jedna z najciekawszych artystek jazzowych w Japonii. Jej talent wykroczył poza granice Kraju Kwitnącej Wiśni, artystka łączy z powodzeniem jazzową improwizację z muzyką kameralną, używając akustycznych instrumentów. Oprócz Japonii, nagrywa także w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku czy Oslo i współpracuje z całą plejadą znakomitych muzyków jazzowych – Swing Out Sister czy Bugge Wesseltoftem. Akiko sama jest także cenioną producentką i autorką piosenek. Pracując nad swoimi płytami z wielką starannością dba o każdy element: począwszy od doboru repertuaru, a kończąc na szacie graficznej. Kreuje swój własny styl, jest niezwykle intrygującą reprezentantką nowej ery japońskiego jazzu. Eteryczna, niezwykła, niedookreślona, tajemnicza, nieprzewidywalna - tak najczęściej określana jest muzyka prezentowana na żywo przez Akiko. Wokalistka współpracowała również z polskimi muzykami (Marcin Olak Trio). W ramach swojej europejskiej trasy w 2014 roku wystąpiła w Polsce na Ladies' Jazz Festival.